- Członek izby ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną jeżeli:
- wykonuje swoje zadania z naruszeniem przepisów prawa
- wykonuje swoje zadania nie dochowując należytej staranności
- wykonuje swoje zadania niezgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej
- nie stosuje się do uchwał organów izby
- Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie
- nagana
- zawieszenie w prawach członka izby ma okres od 6 miesięcy do 2 lat
- usunięcie z izby.
- Usunięty członek izby, może ubiegać się o ponowne przyjęcie po upływie 3 lat od dnia usunięcia.
- Okręgowy Sąd Dyscyplinarny wymierza karę w granicach określonych w punkcie 2, uwzględniając stopień szkodliwości czynu, stopień winy, a także cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i dyscyplinarne, które ma osiągnąć w stosunku do ukaranego.
- Wymierzając karę, sąd uwzględnia motywy i sposób działania, okoliczności działania lub zaniechania, jak również właściwości, warunki osobiste osoby, wobec której toczy się postępowanie dyscyplinarne oraz jej doświadczenie zawodowe.
- Skład okręgowego sądu dyscyplinarnego powoływany jest przez Zjazd Izby Okręgowej z członków Izby Okręgowej.
- Postępowanie dyscyplinarne może być wszczęte niezależnie od innych rodzajów odpowiedzialności za ten sam czyn.
- Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego, jeżeli od chwili popełnienia czynu upłynęły dwa lata.
- Jeżeli jednak czyn zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie następuje wcześniej niż przedawnienie przewidziane w przepisach ustawy z dnia 6 czerwca 1997r.-Kodeks karny (Dz.U.z1997r.Nr88, poz.553, z późn. zm.15).
- Wszczęcie postępowania wyjaśniającego przerywa bieg terminu przedawnienia, o którym mowa w punkcie 7.
. Karalność przewinienia dyscyplinarnego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęły 3 lata.
- Stronami postępowania dyscyplinarnego są:
- rzecznik dyscyplinarny
- obwiniony.
- Rzecznika dyscyplinarnego powołuje Zjazd Izby Okręgowej z członków izby okręgowej.
- Okręgowy zjazd izby powoła minimum po 1 rzeczniku dyscyplinarnym na każde województwo przynależne do danej Izby Okręgowej.
- Za obwinionego uważa się członka izby, przeciwko któremu rzecznik dyscyplinarny złożył do okręgowego sądu dyscyplinarnego wniosek o ukaranie.
- Do zadań rzecznika dyscyplinarnego należy w szczególności:
- prowadzenie postępowania wyjaśniającego,
- składanie wniosków o ukaranie,
- udział w postępowaniu dyscyplinarnym w charakterze strony.
- Postępowanie wyjaśniające wszczyna rzecznik dyscyplinarny. O wszczęciu tego postępowania rzecznik dyscyplinarny zawiadamia członka izby, którego ono dotyczy. Jeżeli zebrany materiał dowodowy nie daje postaw do sporządzenia wniosku o ukaranie, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, o czym zawiadamia członka izby, którego ono dotyczy.
- Spory o właściwość pomiędzy rzecznikami dyscyplinarnymi rozstrzyga Krajowy Sąd Dyscyplinarny.
- W sprawach dyscyplinarnych orzekają w I instancji Okręgowe Sądy Dyscyplinarne.
- W sprawach dyscyplinarnych orzeka w II instancji Krajowy Sąd Dyscyplinarny.
- Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym właściwym do rozpoznania sprawy jest Okręgowy Sąd Dyscyplinarny, na którego obszarze działania popełniono czyn uzasadniający odpowiedzialność dyscyplinarną.
- Wątpliwości o właściwość pomiędzy Okręgowymi Sądami Dyscyplinarnymi rozstrzyga Krajowy Sąd Dyscyplinarny.
- W przypadku wyłączenia Rzecznika Dyscyplinarnego, innego rzecznika dyscyplinarnego, właściwego do udziału w sprawie wskazuje Krajowy Sąd Dyscyplinarny.
- W przypadku wyłączenia członka Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego lub Krajowego Sądy Dyscyplinarnego od udziału w sprawie, odpowiednio przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego lub Krajowego Sądu Dyscyplinarnego wyznacza innego członka sądu do udziału w sprawie.
- Zmiana w składzie orzekającym nie powoduje konieczności powtórzenia czynności w postępowaniu dyscyplinarnym.
- Wniosek rzecznika dyscyplinarnego o ukaranie wszczyna postępowanie dyscyplinarne.
- Obwiniony ma prawo korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy. Obrońcą może być adwokat, radca prawny lub członek izby.
- Okręgowy Sąd Dyscyplinarny wydaje orzeczenie po przeprowadzeniu rozprawy, w toku której wysłuchuje rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego oraz jego obrońcy, jeżeli został ustanowiony, a także po rozpatrzeniu innych dowodów mających znaczenie w sprawie.
- Od orzeczenia okręgowego sądu dyscyplinarnego strony mają prawo wniesienia odwołania. W odwołaniu można zaskarżyć całość orzeczenia lub jego część.
- Odwołanie wnosi się do Krajowego Sądu Dyscyplinarnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
- W postępowaniu przed Krajowy Sądem Dyscyplinarnym stosuje sięzasady zawarte w punktach: 21, 23, 25 i 26.
- Od orzeczeń Krajowe Sądu Dyscyplinarnego stronom służy odwołanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego Sądu Apelacyjnego – Sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Do rozpoznania odwołania stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964r – Kodeks Postępowania Cywilnego (Dz.U. z 2014r poz.101, z poźn.zm.16) o apelacji.
- Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Krajowego Sądu Dyscyplinarnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia w raz z uzasadnieniem.
- Karę dyscyplinarną, z wyjątkiem kary usunięcia z izby, uważa się za niebyłą i wzmiankę o niej wykreśla się z listy członków izby po upływie 2 lat od uprawomocnienia się orzeczenia.
- Sądy dyscyplinarne oraz sądy niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, przesyłają właściwym izbom odpisy prawomocnych orzeczeń o ukaraniu.
- Prawomocne orzeczenie o ukaraniu stanowi podstawę wpisu odpowiedniej wzmianki na liście członków izby albo wykreślenia ukaranego z tej listy.
- Wykreślenie z listy członków izby następuje w przypadku:
- utraty pełnej zdolności do czynności prawnych
- sądowego zakazu wykonywania zawodu geodety i kartografa
- sądowego zakazu wykonywania zawodu geodety inspektora
- orzeczenia okręgowego sądu dyscyplinarnego lub Krajowego Sądu Dyscyplinarnego o usunięciu z izby
- śmierci.
- Wykreślenia z listy członków izby dokonuje się na podstawie prawomocnego orzeczenia oalbo udokumentowanej informacji z rejestru PESEL lub innej udokumentowanej informacji w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL.
- Koszty postępowania dyscyplinarnego stanowią wydatki poniesione w związku z tym postępowaniem.
- W razie ukarania koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi obwiniony. W pozostałych przypadkach koszty postępowania przed okręgowym sądem dyscyplinarnym pokrywa właściwa izba, a koszty postępowania przed Krajowym Sądem Dyscyplinarnym – Krajowa Izba.
- Wpływy z tytułu zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego stanowią dochód okręgowej izby lub Krajowej Izby proporcjonalnie do udziału w postępowaniau odpowiednio okręgowego sądu dyscyplinarnego i Krajowe Sądu Dyscyplinarnego.
- Do postępowań przed sądami dyscyplinarnymi, w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, w zakresie nieuregulowanym w niniejszej koncepcji stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U.Nr89, poz.555, z poźn. Zm.17) dotyczące postępowania uproszczonego; nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, powodzie cywilnym, przedstawicielu społecznym, o postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej.
- Ustawa powinna wprowadzić karę grzywny w stosownej wysokości w stosunku do osób wykonujących czynności, o których mowa w rozdziale IV, nie będących członkami izby.
- Sądy dyscyplinarne oraz rzecznicy dyscyplinarni będą otrzymywać wynagrodzenie za prowadzone czynności.
- Wielkość wynagrodzenia członków sądów dyscyplinarnych oraz rzeczników dyscyplinarnych określi Krajowa Rada Izby
- Wynagrodzenie członków sądów dyscyplinarnych oraz rzeczników dyscyplinarnych będą stanowić składową kosztów postępowania dyscyplinarnego.