Samorząd zawodowy geodetów i kartografów, zwany dalej „samorządem”, tworzą członkowie zrzeszeni w izbach geodetów i kartografów, zwanych dalej „izbami”.
A. Samorząd zrzesza osoby które:
- Do dnia wejścia w życie ustawy powołującej samorząd zawodowy posiadają uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, nabyte zgodnie z ustawą PGKiK z dnia 17 maja 1989 z późniejszymi zmianami.
- Po dniu wejścia w życie ustawy powołującej samorząd zawodowy uzyskają uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w trybie przepisów ustawy o samorządzie zawodowym
2.1 Osoby określone w pkt 1 i 2 mogą posługiwać się tytułem Geodety Przysięgłego lub zamiennie Geodety Uprawnionego. - Posiadają wykształcenie geodezyjne i pracują w jednostkach Samorządów Terytorialnych wykonując zadania Służby Geodezyjnej oraz zdały odpowiedni egzamin ze znajomości przepisów geodezyjnych.
3.1 Osoby określone w pkt 3 mogą posługiwać się tytułem Inspektora Geodety jednak nie posiadają uprawnień do wykonywania samodzielnych czynności przewidzianych przepisami dla Geodety Uprawnionego.
3.2 Osoby określone w pkt 1 i 2 które jednocześnie pracują w jednostkach Samorządów Terytorialnych wykonując zadania Służby Geodezyjnej mogą posługiwać się tytułem Inspektora Geodety bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu ze znajomości przepisów geodezyjnych.
3.3 Równolegle z Ustawą o powołaniu Samorządu zostanie stworzona i wprowadzona w życie zmiana Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020r w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie powołania nowego typu uprawnień Inspektora Geodety.
3.4 Inspektor Geodeta oraz Geodeta Uprawniony pracujący w służbie geodezyjnej nie może prowadzić działalności gospodarczej w dziedzinie geodezji i kartografii i równolegle wykonując zadania służby geodezyjnej wykonywać samodzielnych czynności przeznaczone dla Geodety Przysięgłego. - Posiadają minimum stopień naukowy doktora w dziedzinie geodezji i kartografii.
4.1 Osoby określone w pkt 4 nie posiadają uprawnień do wykonywania samodzielnych czynności przewidzianych przepisami dla Geodety Uprawnionego oraz Inspektora Geodety. - Osoby, o których mowa w pkt 1, 2, 3 i 4 podlegają, na ich wniosek, wpisowi na listę członków okręgowej izby, według miejsca zamieszkania. W uzasadnionych przypadkach osoba zainteresowana może wnioskować o wpis do innej okręgowej izby.
- Do samorządu mogą należeć osoby będące obywatelami Państwa Polskiego lub posiadające prawo stałego pobytu, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiadają odpowiednią decyzję o uznaniu kwalifikacji zawodowych oraz posiadają znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii oraz spełniają warunki z pkt 1, 2, 3, 4.
- Przynależność osób wykonujących czynności o których mowa w rozdziale III do samorządu jest obowiązkowa i powstaje z chwilą wpisu na listę członków okręgowej izby.
B. Postępowania kwalifikacyjne
- Samorząd przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do osób zainteresowanych nabyciem uprawnień zawodowych i potwierdza kwalifikacje oraz przeprowadza egzaminy ze znajomości przepisów dla pracowników Służby Geodezyjnej.
- Krajowa Komisja Kwalifikacyjna:
- prowadzi postępowania kwalifikacyjne w sprawach nadawania uprawnień zawodowych zwane dalej „postępowaniami kwalifikacyjnymi”
- opracowuje pisemne zestawy pytań na postępowanie sprawdzające
- przeprowadza postępowanie sprawdzające oraz potwierdza nabycie kwalifikacji osób zainteresowanych
- informuje właściwe okręgowe izby o wynikach postępowania kwalifikacyjnego
- co najmniej raz w roku dokonuje analizy przeprowadzonych postępowań kwalifikacyjnych,
- składa Krajowemu Zjazdowi Izby sprawozdanie ze swojej działalności
- W skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzi co najmniej jeden pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny zatrudniony w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub w Polskiej Akademii Nauk i posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz będący członkiem Samorządu Geodetów i Kartografów.
- Postępowanie sprawdzające jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na Geodetów Przysięgłych do samodzielnego wykonywania zawodu.
- Postępowanie sprawdzające jest sprawdzianem teoretycznego przygotowania kandydatów na Inspektorów Geodetów do samodzielnego wykonywania zadań Inspektora.
- Zakres tematyczny postępowania sprawdzającego ustalany jest w porozumieniu z Głównym Geodetą Kraju.
- Z postępowania sprawdzającego zwolnione są osoby, które uzyskały tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego dyscyplinie geodezja i kartografia
- Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Wyraża zgodę na dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego osoby nie będącej obywatelem polskim, jeżeli wykazuje ona znajomość języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.
- Koszty postępowania kwalifikacyjnego ponosi osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień zawodowych.
- Wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne, kierując się wysokością kosztów postępowania kwalifikacyjnego i wydatków związanych z funkcjonowaniem komisji kwalifikacyjnej oraz tryb pobierania tej opłaty, określi Krajowa Rada Izby. Opłata stanowi dochód Krajowej Izby.
C. Wpis/wykreślenie z listy członków
- Rada izby prowadzi listę członków izby okręgowej
- Okręgowa rada izby podejmuje uchwałę w sprawie wpisu na listę członków okręgowej izby oraz skreślenia z listy lub zawieszenia w prawach członka.
- Od uchwały, o której mowa w pkt.2 służy odwołanie do Krajowej Rady Izby.
- Od orzeczeń Krajowej Rady Izby stronom służy odwołanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Do rozpoznania odwołania stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964r – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014r. [pz101, z późn. zm.16) o apelacji.
- Wpis na listę Geodetów Uprawnionych poprzedza złożenie przez osobę zainteresowaną ślubowania.
- Rota ślubowania składanego przez Geodetę Uprawnionego ma następującą treść: „Ślubuję uroczyście, że jako Geodeta Przysięgły, powierzone mi prace geodezyjne i kartograficzne będę wykonywał sumiennie, rzetelnie, zgodnie z najlepszą wiedzą, zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami etyki zawodowej. Fakty, informacje i okoliczności poznane w związku wykonywaniem czynności Geodety Przysięgłego zachowam w tajemnicy w zakresie określonym przepisami prawa”.
- Ślubowanie odbiera prezes okręgowej izby właściwej ze względu na zamieszkanie osoby zainteresowanej lub upoważnionych przez niego członek okręgowej rady izby. Ślubowanie może być również złożone w formie pisemnej.
- Okręgowa izba skreśla z listy członków w przypadku:
- śmierci,
- na wniosek członka izby,
- utraty z mocy wyroku sądowego praw publicznych lub prawa wykonywania zawodu
- orzeczenia dyscyplinarnego.
- Skreślenie z lity może nastąpić także w wypadku opłacenia składek członkowskich przez okres dłuższy od 1 roku.
- Zawieszenie w prawach członka izby następuje w wypadku:
- orzeczenia kary istotnej z punktu widzenia wykonywania zawodu,
- orzeczenia kary dyscyplinarnej o zawieszeniu w prawach członka izby,
- nie opłacenia składek członkowskich przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
- wniosku członka izby, który czasowo zaprzestał wykonywania samodzielnej funkcji Geodety Przysięgłego.
- Zawieszonemu w prawach członkowi izby nie przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze.
- Zawieszenie w prawach członka izby powoduje zakaz wykonywania czynności zastrzeżonych dla członka samorządu na okres zawieszenia.
- Członek izby, o którym mowa w pkt.11 nie może pełnić funkcji w organach izby, a jego mandat w tych organach wygasa.
- Osoba skreślona z listy członków izby może ponownie ubiegać się o wpisanie na listę.
D. Kandydaci na członka izby
- Okręgowe izby prowadzą listy kandydatów na Geodetów Przysięgłych oraz Inspektorów Geodetów.
- Wpis na listę następuje na wniosek kandydata
- Do wniosku należy dołączyć:
- kwestionariusz osobowy,
- życiorys zawodowy,
- kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie geodezyjne na studiach wyższych lub w technikum geodezyjnym,
- oświadczenie o niekaralności,
- oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych,
- oryginał potwierdzenia uiszczenia wpisowego.
- Wpis na listę kandydatów jest odpłatny. Opłata stanowi przychód okręgowej izby.
- Kandydat na Geodetę Przysięgłego odbywa praktykę zawodową pod kierunkiem opiekuna będącego członkiem izby.
- Kandydat na Geodetę Przysięgłego może zwrócić się do właściwej izby o wskazanie opiekuna dla realizacji jednej lub więcej prac wymaganych do nabycia danych uprawnień.
- Członek izby, który w danym okresie realizuje prace, o których mowa w pkt.6 i legitymuje się odpowiednim zakresem uprawnień zawodowych ma obowiązek przynajmniej raz na trzy lata przyjąć kandydata na Geodetę Przysięgłego wskazanego przez izbę.
- Szczegółowe zasady odbywania stażu kandydackiego na Geodetę Przysięgłego określi regulamin uchwalony przez Krajowy Zjazd.
- Kandydat na Inspektora Geodetę odbywa praktykę w trakcie pracy w jednostkach Służby Geodezyjnej: PODGiK, MODGiK, WODGiK, CODGiK.
- Kandydat na Inspektora Geodetę może przystąpić do egzaminu na Inspektora Geodetę po odbyciu minimum 1 roku praktyki zawodowej.
- Kandydat na Inspektora Geodetę dokumentuje staż przedstawiając zaświadczenie o zatrudnieniu w miejscu pracy: PODGiK, MODGiK, WODGiK, CODGiK.